C + ESR metr

Je měřící přístroj vycházející z návrhu Olega Ginta, měří kapacitu elektrolytických kondenzátorů a jejich ekvivalentní sériový odpor. Rozsah měření je od 1μF do 150mF, odpor cca do 10 ohmů. Konstrukci jsem upravil pro povrchovou montáž SMT. Výsledný plošný spoj odpovídá velikosti konstrukční krabičky KM33A / ABS-33A. Oproti původní konstrukci je upraven zdroj záporného napětí, který umožňuje napájení z baterie, a doplnil jsem kontrolu vybití napájecího článku. Drobné změny týkající se zobrazení údajů zaznamenal i firmware procesoru.

C + ESR metr

Měřák lze efektivně používat k odhalení nefunkčních elektrolytických kondenzátorů většinou přímo v zapojení, bez nutnosti je vypájet z desky plošných spojů, protože měření probíhá napětím kolem 200mV. Lze ho také použít k měření malých odporů v řádech jednotek ohmů.

C + ESR metr with box

 


Aktualizace:

Po delším používání  měřícího přístroje jsem se rozhodl udělat novou upravenou verzi. Nahradil jsem MCU PIC 16F873A novějším typem PIC 16F886, doplnil jsem automatické vypínání přístroje při nečinnosti, napětí baterie se měří interním ADC a drobnou změnu zaznamenalo i zobrazování údajů na LCD.

ESR PCB Top

Osazená deska plošných spojů - vrchní strana

 

ESR PCB Bottom

Osazená deska plošných spojů - spodní strana

 

ESR PCB Top with LCD

Osazená deska plošných spojů - funkční přístroj

 

Barevné varianty přístroje:

ESR Blue

 

ESR Green

 

ESR Red

 

ESR Black

 

 

ESR in action

Měřič v akci...

 

ESR scheme